PATATES, HAVUÇ ve KÖK SEBZE İŞLEME HATLARI

5 ton/saat `e kadar patates işleme kapasiteli

Santrifüj (Siklon) Taş Ayırıcı ve Su Ayırıcı Tambur Ünitesi

Kuru Toprak Kum Alma Tamburu

Besleme Bunkeri

Patates ve havuç gibi çok topraklı olarak tarladan fabrikaya gelen kök sebzelerin kuru olarak toprak ve kumunu almak için kullanılrı. Ayrıca filtrasyonlu ve pompa devirdaimli duşlama sistemi ile hat üzerinde Tambur yıkama olarak ta kullanılır.

Fırçalı Tambur Yıkama

Tarladan römorkla veya kamyonla gelen hammaddenin kabulü, ayrıca hattı düzenli beslemek ve hat makinalarından maksimum verim alabilmek amaçlıdır.

Zımparalı Soyma

Patates, Havuç ve benzeri kök sebzeleri zımparalı ve fırçalı rulolarla soymak için kullanılır. Ruloların hızı ve götürücü vida hızı ayarlanabilir.

Rulolu Seçme Ayıklama Bantı

Vidalı Blanşör ve Soğutma

Özellikle patates, havuç, mantar gibi ürünlerin haşlanması ve soğutulması için uygundur. 500 kg/saat ila 10 ton/saat iri taneli ürüne kadar değişik kapasiteli imal edilebilir. Manual kontrollü direk buharlı ısıtma sistemi bulunmaktadır. Tamamen AISI 304 kalite paslanmaz malzemeden olup, isteğe bağlı olarak ıslak kısımlar AISI 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilebilir. Proses süresi 4dak. ila 20dak. arası.

Fırçalama

Vidalı Elevator

Buharlı Soyma Ünitesinden sonra sadece fırçalı rulolarla patates, havuç ve benzeri kök sebzelerin soyma işlemi için kullanılır.

Kazboynu Elevator

Su / Yağ Alma Sarsağı

Döner Tambur Filtre

Dağıtıcı ve İletici Sarsaklar

Fırçalama ve/veyaTambur Yıkama suyunu devirdaim edilirken filtrelemek için kullanılır.

Kıymık Ayırma

Parmak kesilmiş patateslerin içindeki ince kıymıkları ayırmak için kullanılır.

Buharlı Soyma Ünitesi

Kızartma Makinası (Fryer)

Kesilmiş patates, kroket ve benzeri sebzelerin hatta et ürünlerinin bile kızartma yağı içinde kızartılması için kullanılır. Kızartma yağı bir kızgın yağ eşanjörü ile ısıtılarak özel bir pompa ile devirdaim edilir ve bu sirkülasyon müdettince sürekli olarak filtre edilir. Kızartma süresi, kızartma sıcaklığı ayarlanabilmektedir. Taşıyıcı ve Batırıcı konveyörleri paslanmaz çelik tel örgü bantlıdır. Motorize bir kriko mekanizması ile Üst örtü, Taşıyıcı konveyör ve Batırıcı konveyör arasındaki boşluk oluşturulabilmekte ve tamamı yukarı kaldırılabilmektedir. Bu sayede temizlik rahatlıkla yapılabilmektedir.

Pompalı Transfer Ünitesi

Slice / Strip / Dice Cutter

Bütün veya parmak kesilmiş patatesi su ile birlikte istenilen yere taşımak için kullanılır. Bu ünite, gıda transfer pompası, vorteks tankı ve su geri dönüşümü için statik filtre, santrifüj pompa ve tankından oluşur.

200mm çapa kadar çok geniş çeşitlikte ürünleri yüksek kapasitelerde slays, parmak (şerit) ve küp kesmek için kullanılır. İlk olarak slays kesim bıçağı istenilen kalınlıkta ürünü slayslara keser, sonra dairesel döner bıçaklar bu slaysları şerit kesimler haline getirir, son olarak ta enine kesim bıçakları takılı olan bir merdane bu şeritleri küp kesimler haline getirir. Slays kalınlığı 2mm ila 13mm arasına ayarlanabilmeye imkan verir. Makina 7*7mm.; 10*10mm. parmak kesim ve ayrıca düz veya krinkıl kesim yapabilecek şekilde üretilebilir. 

Parmak Patates Tasnif

Statik Filtre, pompa ile transfer edilirken kullanılan suyu süzmek içindir.